Skip to Content

Category Archives: Dekorasyon

Ofislerde doğru aydınlatma nasıl olmalı?

Yapılan araştırmalar aydınlatmanın ruh halini ve konsantrasyonun doğrudan etkilediğini ortaya çıkarmıştır.

Doğru konumlandırılan çalışma alanları, gün ışığının olduğu zamanlarda çalışanları zinde tutar.

Aydınlatma Araçlarının Seçilerek, Doğru Konumlandırılması:

Doğru renk ve şiddetteki ışık seçilerek, çalışma biriminin yer ve yönelimine göre, her mekana özel aydınlatma elemanı konumlandırılmalıdır.

Ters ışık etkisinden korunmak için, bilgisayar ekranları direkt pencereye bakacak şekilde konumlandırılmamalıdır.

Çalışma alanlarının etrafına konumlandırılan lineer aydınlatmalar, ofise estetik bir görünüm kazandırırken, daha verimli ışık da sağlayacaktır.

Sunum yapılan büyük toplantı odalarında, dışarıdan gelen doğal ışığın yalıtılması gerekir. Konsantrasyonu en üst seviyede tutmak için, uygun değerlerdeki ışıkta, homojen şekilde dağıtılmış aydınlatmalar kullanılmalıdır.

Genel aydınlatmanın yetersiz olduğu durumlarda, kişisel aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz. Ancak kişisel aydınlatma ışıklarını, yüzünüze direkt gelecek şekilde konumlandırmayın.

READ MORE

Doğadan İlham Alan Tasarımlar

Yalın, doğal ve kullanıldıkları ortamda dingin bir atmosfer yaratan aksesuarlar, yaşam alanlarına farklı bir atmosfer katıyor.

 

1.2

Kireç taşı, ahşap, metal ve mermer gibi doğadan gelen her materyali evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1.1

Doğal ve cilasız, yani ham mobilyalar tüm sadeliğiyle evleri süslüyor. Evlerde, doğal bir ambiyans yakalamak için aksesuarlarda kütükleri tercih edebilirsiniz.

1.3

Halat ipler, demir borular ve taş kombinasyonlu aksesuarlar ise evlerde sıcak bir ortam yaratmak için kullanılabilir.

READ MORE

Baharın Renkleri Evlere Ferahlık Katacak

Bahar yaklaşırken evini yenilemeye karar verenler için 2018 ev dekorasyon trendlerine göz atalım.

Yeni sezonda mutfaklar ferah ve huzurlu olacak. Country esintilerinin hissedileceği mutfaklarda, pastel ve kahve tonlarının hakimiyeti görülecek.

Oturma odalarında, baharı yansıtan yeşil, deniz mavisi, ışıltılı sarı ve beyaz tonları ağırlıklı olarak kullanılacak.

Kış rengi olarak bilinen mor tonları aksesuarlarda kullanılarak, evlere zarif ve etkileyici bir hava katmaya hazırlanıyor.

Yastıklar, bahara yakışacak şekilde yine çok renkli, süslü ve nakışlı…

Sıcak ve şık köşeler yaratmak istiyorsanız yastıklarla kombin yapmanız yeterli.

READ MORE

Mutfakta Doğallık Arayanlara: Country Mutfaklar!

Mutfağınızda size kendinizi iyi hissettirecek, geçmişten gelen, samimi, sıcak, bir ortam ister misiniz? Country mutfaklar kırsal kesimlerin geleneksel mutfaklarının günümüze uyarlanmış biçimlerini ifade etmektedir.

Günümüzde her mutfakta görünebilecek standart mutfaklardan sıkıldıysanız, Country mutfaklar tam da aradığınız şey olabilir.

Country mutfak tarzı, “Kır evi” dekorasyonu olarak da adlandırılmaktadır. Bu dekorasyon tarzının en önemli özelliği doğallığa önem vermesidir.

Tasarımlar, dünyanın değişik bölgelerinde o bölgenin yerel özelliklerine göre değişiklik göstermiştir. Temel amaç, kırsal desenlerle harmanlanmış samimi ve sıcak bir ortam yaratmaktır.

Çok büyük bütçelere katlanmadan da mutfağınızda “Kır evi” havası yaratabilirsiniz. Bazen sadece mutfak dolaplarınızın kulplarını, eski tip modelleriyle değiştirerek ya da bakır renkli çeşmeler kullanarak yahut sadece eski tip desenlere sahip bir masa örtüsüyle mutfağınızda vintage ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz.

Country mutfaklardaki bir diğer temel özellik de, mutfakta bir çok malzemenin ve gıdanın özellikle dışarıda mutfak dekorasyonu olarak kullanılmasıdır. Eski mutfaklarda da hatırlanacağı üzere bir çok mutfak  malzemesi dolaplarda saklanmak yerinde mutfağın görünür bir yerinde tutulmaktadır.

Gelin Country tarzı mutfak dekorasyonun güzel örneklerine göz atalım…

READ MORE

Huzur Veren Tonların Yılı, 2017

Ev dekorasyonunda sakinliğin yılı olan 2017’de, huzur veren tonlar ve dikkat çekici detaylar birlikte kullanılmaya devam ediyor. Uluslararası renk otoritesi Pantone de yılın rengini greenery olarak belirledi.

Yeşilin tonlarını, duvarlardan mobilyalara, kumaşlardan aksesuarlara kadar her yerde sıkça görüyoruz. Bunun yanında, koyu maviler, gece mavileri ve kiremit renkleri evlerimizdeki dinlendirici havaya katkıda bulunuyor.

Bu yıl özellikle tuğla, kiremit gibi pişmiş topraktan elde edilen ürünlerin şık detaylarla birlikte kullanımı, evlerde dikkat çeken dekorasyon trenlerinin başında geliyor…

Tuğla ve kiremitten örülen duvarlar ve şömineler evlerde huzurlu bir ortam yaratırken Rustik tarzın esintilerini de yoğunlukla hissettiriyor.

Kadife, nubuk ve süetin kullanıldığı ev tekstil ürünleri de pişmiş topraktan malzemelere eşlik ederek, iç mekanlara sıcaklık ve karakter katıyor…

READ MORE

Çizgilere Yer Açın !

Çizgiler yeni sezonda kıyafetlerin dışında ev dekorasyonunda da kendini göstermeye başladı. Yenilenmenizi sağlayacak çizgiler, farklı renk seçenekleriyle küçük ama etkili bir tasarım oluşturuyor.

Çizgiler duvarların ardından, halılar, perdeler ve koltuklarda görülüyor. Yapmanız gereken çizgileri evinizin hangi köşesinde kullanmak istediğinize karar vermek. Yoğunluk vermek istiyorsanız büyük eşyalar ve tavanlarınızı çizgi desenleriyle donatabilirsiniz.

Minimal tasarımları seviyorsanız bu trendi yastık ve abajur gibi detaylarda kullanabilirsiniz. Odanın tümünün çizgili eşyalardan oluşması gözü yoran bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Çizgileri büyük parçalarda kullandıysanız, geri kalan eşyalarınızı daha sade ve desensiz tercih etmelisiniz. Eğlenceli ruha sahip olanlar, çizgi desenli kilimler sizin için ideal olacaktır.

İster oturma odanızda, isterseniz de banyo da renkli kilimlere yer açabilirsiniz. Daha iddialı bir etki yaratmak için, zemin renginin kontrastı olarak çizgileri tercih ederken, duvarlar için pastel tonlarından faydalanabilirsiniz.

Evinizin sade ve renksiz olan kısmını renklendirmek istiyorsanız, karışık renkli çizgiler ideal bir seçim olacak. Yaşadığınız alan küçük ve dar ise, ince çizgileri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Duvarlarda dikey çizgiler kullanmak, mekana ferahlık katmasının yanında odayı daha yüksek gösterir. Yatay çizgiler ise olduğundan daha alçak görünmesine neden olur.

Çizgileri ister retro, ister klasik olsu birçok dekorasyon stilinde kullanabilseniz de, çizgilerin en fazla yakıştığı country dekorasyonudur. Klasikleşen çizgiler arasında bulunan monokrom yani siyah­ beyaz birlikteliği ise, gözleriniz de illüzyon etkisi yaratacağından oldukça iddialı bir seçim olacaktır.

READ MORE

Evizinde Sıcak Köşeler Yaratın!

Soğuk kış mevsimlerinin en keyifli anı, evinizde geçirdiğiniz zamanlardır. Bu keyfi evinizde sıcak ve renkli bir köşe hazırlayarak daha eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz?

Hazırlayacağınız köşenin olmazsa olmazı yumuşacık yastıklar… Bir puf, berjer ve üzerine alacağınız oduncu battaniyesi… Sonbaharın renkleri kendini kırlentlerde göstermeye başladı.

Sezonun öne çıkan renkleri bordo, siyah, yeşil tonları, gri ve kahverengi olurken; yaprak ve insan figürlerini de desenlerde sıkça göreceğiz. Sonbaharın havasını evinize taşımak için yastıklar ile işe başlayabilirsiniz. Renkli kırlentlerinizi kaldırarak, sezona uygun kırlent modellerini koyabilirsiniz.

Salonunuzun aydınlık olan köşesine koyacağınız deri bir berjer ve lamba hoş bir görüntü verecektir. Soğuk havayı yatak odanızda hissetmek istemiyorsanız kürk dokulu yastıklar ve yatak örtülerini tercih edebilirsiniz. Salon için ise, doğal ve sıcak tonlar birebir olacaktır.

Dekoratif yastıklarınızı senenin modası olan keçelerden seçerek farklı bir hava oluşturabilirsiniz. Mutfağınıza sıcak bir hava katmak için koyu renkler dışında, sşeftali, sarı ve pembe tonlarından faydalanabilirsiniz.

Eviniz de sıcak bir ortam yaratırken lambaları da unutmayın. Sarı ışık veren lambalar son derece hoş görüntü verecektir.

 

READ MORE

Mutfaklarınızda Modayı Ufak Dokunuşlarla Yakalayın…

Yeni sezonda dekorasyon trendleri yoğunlukla mutfaklar üzerinde kendini göstermeye başladı. Baştan aşağıya değiştirme fırsatınız olmasa bile ufak dokunuşlarla modayı yakalayabilirsiniz.

Çift Renkli Dolaplar

Her sezon zirvede olan beyaz mutfaklar zarif ve elegan etkisini devam ettirse de, geçen sezon kendini göstermeye başlayan çift renkli mutfak dolapları bu sezon dekorasyon modasının zirvesinde olmaya aday. Alt ve üst mutfak dolaplarınızda oluşturacağınız kontrastlarla mutfağınıza ferah bir hava katmanın yanında derinlik de sağlamış olacaksınız.

Metal Mutfak Aletleri

2016 yılında sıklıkla gördüğümüz bir diğer tasarım ürünü de, siyah çelikten tasarlanmış mutfak aletleri. Siyahın karizmatik duruşu ce metalin çağdaş dokusunu bir arada kullanarak, mutfaklarınıza bohem bir şıklık kazandırabilirsiniz. Mutfaklarda ki metal akseskuarlar yoğunlukla aydınlatmalarda karşımıza çıkacak.

Vintage Dekorasyonu

Sizleri eski zamanlara götürecek görüntüsü ile mutfaklarınıza şık bir hava katacak olan Vintage stili nostaljik havası ile ruhu olan mutfaklar yaratmanıza yardımcı olacak. Bunun için eski dönemlere ait desenlerinden, renk şemalarından ve mutfak eşyalarından yardım alabilirsiniz.

Renkli Mutfak Eşyaları

Mutfak dekorasyonunuzu sakin ve pastel renklerden tercih ettiyseniz, mutfak eşyalarınızı renklendirebilirsiniz. Renkli formlarda kırmızı, yeşil, turuncu, pembe gibi enerji veren renkleri kullanarak mutfaklarınıza enerji katabilrsiniz. Rengarenk ve çiçekli tasarımlarda ki tabaklarınız ile de country havası yakalayabilirsiniz.

Siyah Beyaz Mutfaklar

Siyah beyazın muhteşem uyumunu mutfaklarınız da kullanmak istiyorsanız mutfağınızın boyutu da oldukça önemli. Küçük bir mutfağa sahipseniz yoğunlukla beyazı daha ağırlıklı kullanmanız gerekir. Mutfa dolaplarınızı beyaz tercih ederken, siyah rengi ise zeminler de veya aksesuarlar da  kullanabilirsiniz. Her iki rengin doğru ölçüler de kullanılması mutfaklarınıza hoş bir ahenk kazandıracaktır.

READ MORE

Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Hem göz sağlığı, hem ekonomik hem de psikolojk açıdan iyi ve doğru aydınlatma çok önemlidir. İşte size, doğru aydınlatmanın seçmenin püf noktaları:

1­-) Işığı eşit dağıtmak için avizelerden yararlanabilirsiniz. Daha geniş salonlar için ısı yaymayan LED tarzı aydınlatma kaynaklarından birden fazla kullanabilirsiniz.

2-) ­Çalışma oadalarında, sabit aydınlatma kaynakları yerine yaylı olanları tercih ederseniz, daha kullanışlı bir çalışma ortamı sağlamış olursunuz.

3-) ­Koridorlar için aydınlatma açısı geniş olan ışık kaynakları kullanılmalıdır. Bu amaçla, yarı şeffaf aplik ve armatürlerden yararlanabilirisiniz.

4­-) Yatak odalarında ayarlanabilir ışık anahtarları tercih edilmelidir. Dinlenme odalarında ışığın rahtasız etmeyecek şekilde ayarlanabilir olmasına dikkat edin.

5-) ­Mutfaklarda daha net bir ışığa ihtiyaç duyulduğundan, dolap içlerinde ve lokal alanlarda aydınlık sağlayacak floresan armatürler kullanılabilir.

6­-) Banyolarda ise renk yansıtan ve neme dayanıklı armatürler kullanışması önemlidir.

READ MORE

Kendi Ekosisteminizi Yaratın!

Şehir yaşamından sıkıldıysanız ve eviniz de bir bahçeniz yoksa Teraryum trendi tam size göre… Latince toprak anlamına gelen terra ve akvaryum anlamına gelen arium kelimelerinin birleşmesiyle oluşan teraryumun tarihi 1800’lere dayanıyor.

Dünyadaki egzotik ve tropik ekosistemi baz alan teraryumlar, belirli standartlar uygulanarak, uygun ortam ve koşullarda yaşayabiliyor. Teraryumlar, tamamen kapalı olmalarından dolayı neme ihtiyaç duyan ve tropikal iklimlerde yetişen bitkiler için uygun olan bir koruma şekli. Günümüz de kullanılan kaktüs ve sukulentler, bu tasarımın birer parçası olarak kullanılıyor.

Teraryumlara, bitkiler için hazırlanmış, susuz akvaryumlar da denilebilir. Küçük bitkileri bir araya getirerek oluşturduğunuz teraryumun içine, kaktüs ve minik yeşil ağaçlar da ekleyerek kendi orman evinizi kurabilirsiniz. Teraryumunuzun uzun ömürlü olması, kurulumunun doğru yapılmasına ve bakımlarının aksatılmamasına bağlıdır. Oldukça şık bir dekorasyon öğesi olan teraryumlar, evinizin oksijen kaynağı da olacaktır.

Sokaklar da gördüğünüz yabanı bitki, yosun ve ufak otları da teraryumunuzun için e yetiştirebilirsiniz. Doğru bitki, biraz kömür ve çakıl taşları kullanarak kendi teraryumunuzu kendiniz de yapabilirsiniz. Kurarken yapmanız gereken: ­ Teraryumda yetiştirmek istediğiniz bitkileri iyi araştırın, hangi canlıların birbiri ile yaşayıp yaşayamayacağı oldukça önemlidir. ­ Seçtiğiniz fanus veya kavanozu iyice yıkayın ­ Küçük çakıl taşlarını kabın tabanına yerleştirin.

Çakıl taşları, fazla suyu çekerek, bitkilerin kurumasını engeller. ­ Kömürü, çakıl taşlarının üzerine yerleştirin. Bu işlemi yaparken, kömürü çakıl taşlarından daha ufak bir hale gelene kadar kırın. ­ Aldığınız tortuyu kabın en üstüne yerleştirin. Bitkileri dikmeden önce, bir çubukla delikler açın. ­ Satın aldığınız bitkileri bu deliklere yerleştirin ve hayalinizde ki ekosistemi kurun.

READ MORE