Skip to Content

Category Archives: İlginç Tasarımlar

Ormanın İçinde Tasarım Harikası Cam Ev. ..

Yemyeşil bir doğanın içinde, kocaman ağaçların arasında yükselen silindir şeklindeki cam ev… Kazakistan’lı Mimar Aibek Almassov’un Almati şehrinde tasarladığı doğa dostu ev hiçbir ağaç kesilmeden tamamlandı.

2013 yılında tasarlanan ev, 360 derece dönebilen şeffaf bir yapıya sahip. Doğayı gerçek anlamda yaşamanızı sağlayan ev, doğayı koruyan malzemeler kullanılarak tamamlanmış. B ilinen evlerin tam aksine betondan değil camdan yapılan evin her katında ahşap malzemeler kullanılmış.

Duvarlarının tamamı camdan dizayn edilen ev, her açıdan güneş alıyor. C am duvarlardan oluşan bir holü bulunan cam evin 4 tane dairesel katı ve spiral şeklinde merdivenleri bulunuyor. Evin içinden 12 metre uzunluğunda köknar ağacı geçiyor. D aily Mail gazetesi, Almassov’un yeşil evlerinden bir tanesinin, bir iş adamına 240,000 avroya satıldığını açıkladı.

Almassov cam evleri, hareketli şehir yaşamından ve boğucu yapılardan uzaklaşmak isteyenler için bir alternatif olarak tasarladığını, amacının da doğal yaşamı korumak olduğunu söylüyor. Mimar Aibek Almasov, 2013 yılında tasarladığı evleri hayata geçirebilmek için o dönem de bir sponsor bulamamış.

Geçtiğimiz aylarda doğa dostu ev kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte aradığı finansal yardımı da bulmuş. Projenin 2017 yılında hayata geçirileceği konuşuluyor.

Dünyanın en ilginç tasarımları arasında bulunan doğa dostu evin için de, spiral merdivenler, banyo, mutfak, bir oda ve kitap okuma odası bulunuyor. Kuşkusuz evi en ilginç kılan yanı ise, ortasından canlı bir ağacın yükseliyor olması.

READ MORE

Barcelona’nın Tasarım Harikası Simgesi!

Modern Neo­Gotik ve Art Nouveau tarzıyla Barcelona’nın simgesi: Bitmeyen Klise; La Sagrada Familia (Kutsal Aile)…

Yapımına 1882’de başlanan ve Mimar Antoni Gaudi’nin hayatının adadığı söylenilen kilise, 2026’da Gaudi’nin

ölümünün 100. yılında tamamlanacak.

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia

READ MORE

Mimar Sinan’ın Muhteşem Kırkçeşme Su Kemerleri…

Eserleriyle bize her zaman ilham olmuş büyük bir usta…

Yaratıcı dehasıyla klasik Osmanlı mimarisinde inşa ettiği eşsiz yapıtlarını dünya mimarlık mirasına kazandıran Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri…

Kendi devrinin dünyadaki en büyük ve kompleks su tesisi olan Kırkçeşme Su Kemerleri 33 adet su kemerinden oluşmaktadır. Yüzlerce şantiyede aynı anda inşa edilmiş kemerler, 1954­ 1960 yılları arasında, 7 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Kırkçeşme su yollan, İstanbul’un Rumeli yakasını besleyen üç büyük sistemin ikincisidir ve şehrin kuzeyindeki su kaynaklarının bir bölümünü derlemektedir. Kanunu Sultan Süleyman döneminde, İstanbul’un artan nüfusunun su ihtiyacını karşılamak için, Belgrad ormanlarından su getirmek amacıyla yapılmıştır.

Mimar Sinan’ın en büyük eserlerden olan Kırkçeşme Su Kemerleri 50,057,207 Akçe’ye mal olmuştur. Maliyeti, aşağı yukarı bir yıllık Osmanlı bütçesinin dörtte biri kadardır. Maliyeti açısından da, ne kadar büyük bir eser olduğu ortaya çıkmaktadır. Kemerlerin çoğu iki katlıdır. Bununla birlikte bir katlı ve üç katlı olanları da mevcuttur.

Mimar Sinan aynı dönemde, Süleymaniye Camii, Süleymaniye su yolları (1550­57), Mihrimah Sultan Camii ve Mihrimah su yolları (1554­55) inşaatlarını da tamamlayarak ne kadar büyük bir mimari deha olduğunu kanıtlamıştır.

READ MORE

Başarılı Bir Geri Dönüşüm Projesi

İngiltere’de kil çıkartılan eski bir taş ocağı harika bir tasarımla doğaya yeniden kazandırıldı.

Bitkilerin büyüyebilmesi için taş ocağının toprağının da kullanıldığı “Eden Projesi”, seralarıyla, kurulmuş en büyük iskele sınıfından Guinnes Rekorlar Kitabı’na da girdi.

eden

READ MORE