Eserleriyle bize her zaman ilham olmuş büyük bir usta…

Yaratıcı dehasıyla klasik Osmanlı mimarisinde inşa ettiği eşsiz yapıtlarını dünya mimarlık mirasına kazandıran Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri…

Kendi devrinin dünyadaki en büyük ve kompleks su tesisi olan Kırkçeşme Su Kemerleri 33 adet su kemerinden oluşmaktadır. Yüzlerce şantiyede aynı anda inşa edilmiş kemerler, 1954­ 1960 yılları arasında, 7 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Kırkçeşme su yollan, İstanbul’un Rumeli yakasını besleyen üç büyük sistemin ikincisidir ve şehrin kuzeyindeki su kaynaklarının bir bölümünü derlemektedir. Kanunu Sultan Süleyman döneminde, İstanbul’un artan nüfusunun su ihtiyacını karşılamak için, Belgrad ormanlarından su getirmek amacıyla yapılmıştır.

Mimar Sinan’ın en büyük eserlerden olan Kırkçeşme Su Kemerleri 50,057,207 Akçe’ye mal olmuştur. Maliyeti, aşağı yukarı bir yıllık Osmanlı bütçesinin dörtte biri kadardır. Maliyeti açısından da, ne kadar büyük bir eser olduğu ortaya çıkmaktadır. Kemerlerin çoğu iki katlıdır. Bununla birlikte bir katlı ve üç katlı olanları da mevcuttur.

Mimar Sinan aynı dönemde, Süleymaniye Camii, Süleymaniye su yolları (1550­57), Mihrimah Sultan Camii ve Mihrimah su yolları (1554­55) inşaatlarını da tamamlayarak ne kadar büyük bir mimari deha olduğunu kanıtlamıştır.