Yemyeşil bir doğanın içinde, kocaman ağaçların arasında yükselen silindir şeklindeki cam ev… Kazakistan’lı Mimar Aibek Almassov’un Almati şehrinde tasarladığı doğa dostu ev hiçbir ağaç kesilmeden tamamlandı.

2013 yılında tasarlanan ev, 360 derece dönebilen şeffaf bir yapıya sahip. Doğayı gerçek anlamda yaşamanızı sağlayan ev, doğayı koruyan malzemeler kullanılarak tamamlanmış. B ilinen evlerin tam aksine betondan değil camdan yapılan evin her katında ahşap malzemeler kullanılmış.

Duvarlarının tamamı camdan dizayn edilen ev, her açıdan güneş alıyor. C am duvarlardan oluşan bir holü bulunan cam evin 4 tane dairesel katı ve spiral şeklinde merdivenleri bulunuyor. Evin içinden 12 metre uzunluğunda köknar ağacı geçiyor. D aily Mail gazetesi, Almassov’un yeşil evlerinden bir tanesinin, bir iş adamına 240,000 avroya satıldığını açıkladı.

Almassov cam evleri, hareketli şehir yaşamından ve boğucu yapılardan uzaklaşmak isteyenler için bir alternatif olarak tasarladığını, amacının da doğal yaşamı korumak olduğunu söylüyor. Mimar Aibek Almasov, 2013 yılında tasarladığı evleri hayata geçirebilmek için o dönem de bir sponsor bulamamış.

Geçtiğimiz aylarda doğa dostu ev kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte aradığı finansal yardımı da bulmuş. Projenin 2017 yılında hayata geçirileceği konuşuluyor.

Dünyanın en ilginç tasarımları arasında bulunan doğa dostu evin için de, spiral merdivenler, banyo, mutfak, bir oda ve kitap okuma odası bulunuyor. Kuşkusuz evi en ilginç kılan yanı ise, ortasından canlı bir ağacın yükseliyor olması.